9 maja - Dzień Unii Europejskiej
Dzień Unii Europejskiej został ustanowiony na pamiątkę słynnego wystąpienia ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana z dnia 9 maja 1950r., w którym zaproponował utworzenie wspólnego rynku węgla i stali dla kilku państw europejskich na czele z Francją i Republiką Federalną Niemiec. Jest to data symboliczna, bo tzw. „Plan Schumana” stworzył podwaliny pod proces integracji europejskiej, która ostatecznie przybrała formę Unii Europejskiej.
Dla Europy boleśnie doświadczonej przez traumę I i II wojny światowej plan przedstawiony przez Schuman przede wszystkim stwarzał szansę na zakończenie rywalizacji francusko-niemieckiej, a tym samym zapewniał trwały pokój i współpracę międzynarodową. Rok później doszło do utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), a w 1957r. powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM). Kolejne lata przyniosły zacieśnienie współpracy, rozszerzenie jej na nowe obszary, powiększanie się liczby członków europejskich wspólnot oraz pojawienie się wspólnych instytucji. Integracja ostatecznie doprowadziła do powstania w 1992r., na mocy traktatu w Maastricht, Unii Europejskiej.
Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004r. Dzięki temu uzyskaliśmy szansę na bardzo szybki rozwój we wszystkich aspektach życia społeczno-gospodarczego oraz swobodę przemieszczania się. Dlatego dla każdego z nas jest to ważny dzień, który możemy uczcić np. wywieszając flagę Unii Europejskiej.